Wymiana części samochodowych – samodzielnie czy u mechanika? Posiadanie samochodu nie jest już dzisiaj niczym nadzwyczajnym. Większość z nas systematycznie poprawia swoją wiedzę motoryzacji, ale ta nadanie jest na bardzo wysokim poziomie. O ile więc posiadanie samochodu jest rzeczą zupełnie normalną, o tyle na przykład umiejętność jego naprawienia z użyciem części samochodowych nie jest już tak powszechna.
Oczywiście wiele osób podejmuje się naprawienia drobniejszych usterek w swoim pojeździe. Nie jest to nic złego, a wręcz świadczy o nas i naszej zaradności bardzo dobrze. Przyjrzyjmy się tematowi nieco bliżej i przekonajmy, które czynności warto wykonywać samodzielnie, a których kategorycznie nie powinniśmy się podejmować.
Manipulacje komputerem
Ingerencja w nasz komputer pokładowy jest jedną z tych czynności, których absolutnie nigdy nie powinniśmy wykonywać bez wsparcia profesjonalnego mechanika. Zwykle podłączenie się do naszego komputera może odbyć się w domowych warunkach jedynie za pomocą nielegalnego sprzętu i oprogramowania. Musimy mieć świadomość konsekwencji, która może takie działanie przynieść. Przede wszystkim uszkodzić może na elektronikę, wbudowane oprogramowanie, a także sterowniki. Wszelkie tego rodzaju pracy diagnostyczne powinna odbywać się jedynie w renomowanych i uznanych warsztatach samochodowych, które posiadają legalny osprzęt oraz oprogramowanie do tego typu pracy.
Co zatem możemy i warto wykonywać samodzielnie ?
Oczywiście wszelakie wymiany filtrów czy też płynów dobrze jest wykonywać samodzielnie. Nie tylko ze względu na możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale również z uwagi na to, że w pewnych sytuacjach tego typu umiejętności okazać się po prostu bardzo przydatne. Doskonałym tego typu umiejętności jest wymiana żarówek. Dostęp będzie różny w zależności od posiadanego modelu samochodu. Podobnie sprawa ma się z bezpiecznikami w samochodzie. Nie tylko powinniśmy potrafić wymienić bezpiecznik, ale również powinniśmy zawsze przy sobie przynajmniej kilka. Przepalone bezpieczniki i żarówki to najczęstsze i na szczęście stosunkowo błahe problemy. Są również takie usterki, które możemy usunąć samodzielnie, ale wymagany będzie sprzęt i narzędzia. Do takich usterek należy wymiana oleju silnikowego, a także usuwanie lekkich rys na lakierze. Bardzo istotne jest, by w trakcie wykonywania wszelkich prac posługiwać się instrukcją obsługi pojazdu i danej części.
Jak przygotować się do samodzielnej naprawy auta?
Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiednia diagnostyka naszej usterki. Jeżeli już jesteśmy w 100% pewni tego, która część została uszkodzona i wymaga naprawy lub wymiany, możemy zaczynać pracę. Przygotuj na oczywiście wszystkie konieczne narzędzia, a także instrukcja obsługi, które zwykle są dołączone do poszczególnych części samochodowych. Na wagę złota będą rozmaite poradniki internetowe w formie wideo, dzięki którym będziemy w stanie o wiele szybciej wykonać całość prac. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nawet taka sama usterka w dwóch różnych samochodach będzie od nas wymagała zupełnie innego podejścia, a często zupełnie różnego nakładu naszej pracy. Zarezerwujemy zatem wolne popołudnie lub wieczór na całość prac, a w sytuacji kiedy potrzebujemy samochodu na co dzień naprawę wykonujemy mając do dyspozycji przynajmniej jeden dzień wolnego, na przykład w wolny weekend. Oczywiście kluczowe będzie uprzednie zakupienie odpowiedniej części do wymiany. W przypadku kupowania części do naszego samochodu również będziemy potrzebowali minimum wiedzy i pewności co do tego, czego potrzebujemy. Często bowiem kilka na pozór podobnych elementów pasować będzie do naszego modelu i zdecydowanie się na konkretny może nie być proste.
Polecamy uwadze:
Pamiętaj o bezpieczeństwie – zleć profesjonaliście kluczowe naprawy
W przypadku napraw kluczowych, które mogą bezpośrednio rzutować na poziom bezpieczeństwa w naszym samochodzie lub stanowią zagrożenie uszkodzenia innych elementów samochodu, nie powinniśmy samodzielnie zabierać się do naprawy. Kiedy przecenimy nasze umiejętności, ryzykujemy spore koszty, a czasami zniszczenie zakupionych części samochodowych. Jeżeli zatem coś szwankuje w komputerze, samochód nagle gaśnie, mamy problem z geometrią kół czy też problem dotyczy elementów układu napędowego, często bezpieczniej będzie oddać nasz samochód w ręce fachowca. Przeprowadzi on niezbędną diagnostykę i wyeliminuje problem znacznie lepiej od nas.
Proste rzeczy warto robić samemu i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. To z jednej strony oszczędność pieniędzy, a z drugiej również czasu. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, w której jedziemy wymienić żarówkę do serwisu samochodowego lub zmieniamy tam bezpiecznik. Praca, która zajęłaby nam zaledwie kilka minut, może zmarnować nam cały dzień. Nie ma jednak wątpliwości, że jeżeli brakuje nam wiedzy lub specjalistycznych narzędzi, nie powinniśmy brać się za takie prace. Mimo wszystko warto doszkalać się w kwestii drobnych napraw swojego samochodu. Pozwoli nam to w niejednej sytuacji oszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a także da niebywale wiele satysfakcji z okiełznania swojego samochodu.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |