Drewno od wieków wykorzystywane jest w budownictwie. Powstają z niego całe konstrukcje, jak i elementy wykończeniowe budynków. Jednym z powodów wpływających na jego popularność, jest naturalne pochodzenie, a także łatwość obróbki. Drewno jest surowcem naturalnym, a także odnawialnym. Za sprawą odpowiedzialnej polityki związanej z pozyskiwaniem tego surowca, jego obróbka nie wpływa niekorzystnie na stan środowiska naturalnego https://konsbud.com/firma. Podczas prac budowlanych, w których wykorzystywane jest drewno, zużywane jest znacznie mniej energii, co znacząco pozwala zmniejszyć koszty budowy. Oprócz tego konstrukcje drewniane łączą w sobie funkcjonalność i nowoczesny design, dzięki czemu idealnie korespondują z otoczeniem.
Drewno lite, a klejone – charakterystyka surowca
Do wznoszenia konstrukcji drewnianych wykorzystuje się zarówno drewno lite, jak i klejone. Drewno lite otrzymywane jest poprzez dwukrotne przetarcie kłody. Zabieg ten sprawia, iż boki kłody są idealnie płaskie i posiadają kształt prostokąta. Drewno klejone stanowi połączenie kilku warstw podłużnych listew drewnianych lub pasków forniru. W zależności od potrzeb drewno klejone może zostać frezowane i impregnowane. Drewno klejone najczęściej pozyskiwane jest z sosny, świerku, bądź świerku skandynawskiego. Te najczęściej występujące gatunki drzew są nie tylko najbardziej odporne na różnice temperatur w naszym kraju, ale również są najtańszym surowcem oferowanym przez producentów.
Drewno wykorzystywane do budowy domów
Konstrukcje drewniane w Polsce najczęściej budowane są z drzew iglastych. Sosny oraz świerki to gatunki charakteryzujące się dużą wytrzymałością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, a dzięki zawartej w nich żywicy również trwałością. Oprócz tego występują powszechnie i w porównaniu do innych gatunków są tanie. Część firm decyduje się na sprowadzanie drewna z północy kontynentu, co zwiększa koszty, przy zachowaniu tej samej jakości wykonania. Z tego względu decydując się na zakup konstrukcji z drewna należy zwrócić szczególna uwagę na to, skąd pochodzi surowiec, a także czy posiada odpowiedni certyfikat potwierdzający pochodzenie z legalnego źródła.
Zalety przypisywane drewnu
Drewnu przypisuje się szereg właściwości. Przede wszystkim jest surowcem w pełni naturalnym oraz odnawialnym. Jest niezwykle lekkie, a odpowiednia obróbka umożliwia łączenie wszystkich jego elementów bez użycia gwoździ. Konstrukcje drewniane wykazują również dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Odpowiednio zabezpieczone mogą być użytkowane przez wiele pokoleń.
Konstrukcje drewniane są łatwe w produkcji i szybkie w montażu. Czas realizacji zamówionego projektu domu jednorodzinnego nie powinien przekroczyć kilku tygodni, podczas gdy wzniesienie podobnej konstrukcji z betonu, może zająć co najmniej kilka miesięcy.
Oprócz tego drewno korzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Udowodniono, iż ciepła barwa drewna uspokaja. W konstrukcjach drewnianych nie unoszą się alergeny, które mogą wywoływać podrażnienia. Ponadto drewno reguluje poziom wilgoci utrzymujący się w powietrzu https://konsbud.com/. Oznacza to, iż w przypadku, gdy w pomieszczeniu jest zbyt dużo wilgoci, drewno pochłania ją, a gdy powietrze jest zbyt suche, drewno oddaje zgromadzoną wodę.
Fundamenty w drewnianych domach
Bez względu na rodzaj konstrukcji, pod każdym z drewnianych domów należy postawić fundamenty. Tylko one stanowią gwarancję stabilności budynku. Drewniane konstrukcje ze względu na swoją lekkość, mogą być wznoszone na gruntach, na których nie można budować metodą tradycyjną. Fundamenty stawiane pod nimi mogą być lżejsze. W Polsce powinny wynosić od 80 cm do 140 cm. Ściany fundamentowe pod drewniane domy oraz inne konstrukcje wykonuje się najczęściej z uwzględnieniem tak zwanej pustki podłogowej. W przypadku domów z drewna część piwniczna znajduje się na podwyższonym parterze. Doskonałym tego przykładem są domki góralskie.
Na polskim rynku od wielu lat działają przedsiębiorstwa, które w swoich ofertach posiadają projekty różnego rodzaju konstrukcji z drewna. Pośród nich najpopularniejszą grupę stanowią domy jednorodzinne, a także altany, wiaty, garaże, domki letniskowe, i domki ogrodowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworzą projekty dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu coraz częściej można spotkać konstrukcje o niestandardowych kształtach, które połączone są zarówno z metalem, jak i szkłem. Co więcej, większość producentów domów z drewna wyposaża swoje produkty w wysokiej klasy okna oraz antywłamaniowe drzwi. W tej chwili opcje, które dotychczas określane były mianem Premium, dziś stanowią standard w myśleniu o architekturze.
Specjaliści obserwujący rynek budowlany w Polsce zgodnie doszli do porozumienia, iż drewno jest materiałem przyszłości. Polacy zaczęli chętniej płacić za wysokiej klasy produkty, wykonane z naturalnych materiałów. Coraz większe znaczenie dla nich ma nie koszt, lecz jakość produktu, która zapewni wieloletnie użytkowanie, a także bezpieczeństwo przyszłym domownikom.