Dyski SSD są niezwykle popularnym rodzajem dysków. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD gwarantują znacznie szybszy odczyt oraz zapis rozmaitych plików. Kupując komputer bądź laptop z dyskiem SSD można zdziwić się, jak szybko cały system będzie działał. Mimo tego, iż dyski SSD nie są tanie, korzyści wynikające z ich użytkowania z roku na rok dostrzega coraz więcej osób. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dyski SSD trzeba konserwować oraz usprawniać zupełnie inaczej od klasycznych dysków HDD. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wszechstronny poradnik dla właścicieli dysków SSD. Każdy, kto chce, aby jego urządzenie z dyskiem SSD działało bez zarzutu, powinien dokładnie przeczytać niniejszy artykuł. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Masz komputer z dyskiem SSD? Przeczytaj nasze wskazówki i porady!
Posiadając komputer wyposażony w dysk SSD, trzeba pozbyć się nawyków, które były skuteczne w przypadku dysków HDD. Oto kilka rzeczy, których bezwzględnie należy unikać mając komputer z dyskiem SSD. Zmiana rodzaju dysku z HDD na SSD wiąże się nie tylko z ogromną rewolucją w zakresie wydajności, ale także ogólnego użytkowania nowego nośnika. Nie wszystkie czynności, które doskonale sprawdzały się w przypadku dysku twardego będą również skuteczne w przypadku nośnika półprzewodnikowego, czyli SSD. Wielu ekspertów podkreśla, że niektóre nawyki stosowane przy dyskach HDD, zastosowane na dysku SSD mogą bardzo zaszkodzić. Jak to możliwe?
Po pierwsze: nie defragmentuj dysku SSD
Defragmentacja to proces przenoszenia danych z jednego obszaru dysku na drugi. Defragmentację przeprowadza się po to, aby wszystkie dane zgromadzone na dysku uporządkować, a w konsekwencji sprawić, że wydajność dysku zostanie usprawniona. W przypadku dysków HDD defragmentowanie jest niezwykle skuteczne i zalecane przez wszystkich specjalistów od elektroniki. Wynika to z budowy dysków HDD oraz zasad ich funkcjonowania. Wynika to z tego, że dane na dyskach HDD są zapisywane w różnych sektorach, co sprawia, że głowica jest zmuszona do przeskakiwania w rozmaite miejsca kręcącego się talerza. Jest to niezbędne do tego, aby dostarczyć użytkownikowi pożądane przez niego informacje. Defragmentacja dysku powoduje, że wszystkie dane zostają uporządkowane, a jednocześnie czas dostępu do nich zostaje maksymalnie skrócony. Czy defragmentacja dysku również powinna być stosowana w dysku SSD? Odpowiedź na to pytanie może niektórych mocno zdziwić.
Okazuje się, że dyski SSD nie powinny być zdefragmentowane. W ich przypadku defragmentacja jest całkowicie niepotrzebna, a w niektórych sytuacjach nawet szkodliwa. Z czego to wynika? Nie wykorzystują one bowiem części mechanicznych, zaś czas dostępu do zgromadzonych na dysku danych jest kilkakrotnie krótszy niż w przypadku dysków SSD. Oprócz tego, defragmentacja dysku SSD może spowodować, że skrócona zostanie jego żywotność. Warto wiedzieć, że żywotność dysków określa się za pomocą terminu TBW – jest to parametr, który przedstawia maksymalną ilość danych, która jest możliwa do zapisania na nośniku do momentu, w którym utracona zostanie gwarancja. Dyski SSD – tak, defragmentacja – nie.
Stare systemy operacyjne – to bardzo zły pomysł!
Jeśli zależy nam na tym, aby dyski SSD działały w sposób prawidłowy, warto zwracać uwagę na komendę TRIM. Odpowiada ona za przesyłanie informacji odnośnie zwolnienia konkretnego sektora z systemu operacyjnego do kontrolera nośnika. Komenda sprawia, dysk SSD zostaje poinformowany, które bloki danych zwolniono oraz które można ponownie zapisywać.
TRIM sprawia, że możliwe jest znaczące zwiększenie wydajności dysku SSD. Istotne jest jednak to, że wspomniana komenda TRIM jest obsługiwana wyłącznie przez najpopularniejsze systemy operacyjne, te najnowsze. Nie ma jej na starych systemach operacyjnych takich jak Windows XP czy Windows Vista. Jest oczywiście możliwość samodzielnego dostosowania starego systemu operacyjnego do dysku SSD, jednak aby zrobić to samodzielnie trzeba posiadać fachową wiedzę oraz poświęcić na to dość dużo czasu. Jeśli zależy nam zatem na bezproblemowym, szybkim i wydajnym działaniu dysku SSD, zaopatrujemy się w komputery i laptopy z najnowszymi systemami operacyjnymi.
Zapełnianie dysku do maksimum to duży błąd
Wiele osób narzeka, że ich dyski SSD mocno spowalniają swoją pracę w momencie, gdy zostaną dość znacznie zapełnione. Bardzo trudno jest określić, jak mocno zapełnienie dysku wpływa na poziom jego wydajności. Tak naprawdę o wydajności dysku SSD decyduje nie tylko jego zapełnienie, ale także kość pamięci oraz kontroler, który zastosowany w nośniku. Wszystkie obserwacje wskazują jednak, że poziom zapełnienia dysku zawsze odgrywa pewną rolę w spowolnieniu szybkości działania dysku.
Zachęcamy do tego, aby kontrolować ilość zajętego miejsca na dysku – w ten sposób nigdy nie dopuścimy do tego, że dysk SSD będzie działał wolniej niż do tej pory. W tym celu można podjąć decyzję o przerzuceniu rzadko używanych danych takich jak gry czy filmy na zewnętrzny nośnik bądź dysk HDD.