Myjnie samochodowe samoobsługowe – jak działają i co warto o nich wiedzieć? Myjnie samochodowe samoobsługowe stają się w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze. Jeszcze kilka lat temu wiele osób myło swoje prywatne samochody po prostu na posesji. Nieliczny decydowali się na skorzystanie z myjni. Myjnie samochodowe które istniały kilkanaście lat temu były w większości automatyczne i nie było ich tak wiele jak w dzisiejszych czasach.
Obecnie powstaje coraz więcej myjni samoobsługowych, a ich klientów stale przybywa. Jest to spowodowane również tym, że ludzie nie chcą korzystać z myjni automatycznych aby nie uszkodzić lakieru swojego samochodu. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej myjniom bezdotykowym i podpowiemy czym kierować się przy ich wyborze. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego coraz częściej wybieramy myjnie samoobsługowe?
W ostatnich latach mocno wzrosła ilość chętnych na bezdotykowe myjnie samochodowe, z kilku powodów. Tak jak pisaliśmy we wstępie, ludzie o wiele bardziej dbają o swoje samochody dlatego nie chcą traktować ich ostrymi szczotkami na myjniach automatycznych i wybierają bezdotykowe myjnie samoobsługowe. Na myjniach tego typu jedyne co ma kontakt z karoserią naszego samochodu jest woda wraz z wszystkimi szamponami i woskami mającymi na celu zabezpieczyć lakier naszego samochodu przed niekorzystnymi warunkami na drogach.
Korzystając z myjni bezdotykowej mamy również pewność i sami jesteśmy odpowiedzialni za jakość umycia naszego samochodu. Sami decydujemy z jaką dokładnością to zrobimy oraz do jakich zakamarków dotrzemy strumieniem wody. Na myjniach automatycznych za wszystko odpowiada zautomatyzowana maszyna która sama umyje nasz samochód. Taka maszyna często nie jest w stanie dotrzeć we wnęki nadkoli oraz ciasne zakamarki pod tablicą rejestracyjną. Jedyne na co musimy uważać korzystając z myjni samoobsługowej to ryzyko naruszenia powłoki lakierniczej samochodu przez zbyt wysokie ciśnienie wody podawanej przez dystrybutor.
Na ciśnienie wody nie mamy wpływu, jednak na odległość z jakiej myjemy nasz samochód oraz ewentualne odpryski już tak. Należy pamiętać, że każde miejsce w którym jest widoczny odprysk lakieru jest o wiele bardziej narażone na mocniejsze uszkodzenie pod wpływem silnego strumienia wody.
Zalety myjni samoobsługowych.
Tak jak wyżej wspominaliśmy, trzeba uważać na kąty pod jakimi myjemy nasz samochód aby nie uszkodzić lakieru i nie spowodować odprysków. Szczególnie powinni uważać właściciele samochodów pokrytych folią, ponieważ kierując strumień wody na miejsce zakończenia folii stwarzamy bezpośrednie ryzyko odklejenia jej od powierzchni karoserii samochodu.
Najprostszym sposobem uniknięcia tych i wielu innych problemów związanych z opryskami lakieru na naszym samochodzie jest dokładne stosowanie się do instrukcji obsługi na myjni samochodowej, która w większości przypadków znajduje się w dobrze widocznym miejscu. Producenci myjni samochodowych zazwyczaj dbają o ten aspekt i umieszczają instrukcję obsługi w dobrze widocznym miejscu dla użytkownika. Jest to w końcu jedna z najważniejszych rzeczy na myjni samochodowej, podobnie jak jej regulamin.
Stosując się dokładnie do jej zaleceń ograniczamy do minimum ryzyko wystąpienia odprysków na lakierze samochodu oraz innych niepożądanych uszkodzeń powstałych podczas mycia samochodu, W instrukcji użytkowania zawarte są ważne informacje takie jak odległość z jakiej powinniśmy myć nasz samochód, a także kąt pod jakim mycie samochodu stwarza największe ryzyko odprysków bądź odklejenia się folii.
Założenie myjni samoobsługowej stanowi w dzisiejszych czasach coraz mniejszy problem, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otworzenie biznesu tego typu. Wraz z rosnącą liczbą chętnych biznes ten staje się również bardzo opłacalny, a koszty budowy samej myjni szybko mogą się zwrócić. Z roku na rok podnoszą się standardy obecne na myjniach co dla klientów jest również dużym plusem.
Sprawdź koniecznie:
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Kolejnym ważnym aspektem na który warto zwrócić uwagę jest osuszanie samochodu po jego umyciu. Robią to osoby które kiedyś często myły swój samochód przed domem i zawsze po jego umyciu wycierały suchym ręcznikiem wszystkie wnęki w drzwiach, pod maską i pod klapą bagażnika. Jest to jak najbardziej wskazane, ponieważ minimalizujemy wtedy ryzyko powstania ognisk korozji i zalegania niepotrzebnej wody w szczelinach naszego samochodu. Również czyścimy przy tej czynności miejsca które są niemożliwe do umycia zwykłym strumieniem wody, co dodatkowo upiększa nasz pojazd.
Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj do myjni samoobsługowych są w dzisiejszych czasach spore kolejki i robienie tego na stanowisku mycia niepotrzebnie wydłuża kolejkę. W celu osuszenia wnęk naszego samochodu warto zjechać na parking znajdujący się niedaleko myjni samochodowej i tam wykonać resztę czynności w naszym samochodzie. W dzisiejszych czasach myjnie bezdotykowe mocno zyskują na popularności i zadbanie o rzeczy tego typu znacząco poprawi komfort użytkowania wszystkim użytkownikom myjni samochodowych. Są to z pozoru proste zasady, jednak wiele osób o nich zapomina.