Wiele się mówi na temat pamięci RAM, ale tak naprawdę niewielu wie, czym ona jest i jakie spełnia w komputerach zadanie. W tym artykule postaramy się więc dokładnie ją zbadać, by w prosty sposób wyjaśnić, dlaczego ma ona tak duże znaczenie do pracy naszych komputerów i laptopów. Pamięć RAM to po angielsku Random – Access Memory, a więc na polskie tłumaczenie jest to pamięć o swobodnym dostępie. Cóż jednak ona tak naprawdę znaczy? Za co odpowiada? Dlaczego bez niej sprzęt nie mógłby funkcjonować? Mamy nadzieję, iż ten artykuł rozwieje Wasze wątpliwości i w końcu każdy z Was będzie doskonale wiedział, czym RAM jest i jakie ma ta pamięć zadanie do wykonania.

Czym jest pamięć RAM?

Jak wspomnieliśmy powyżej, jest to pamięć o swobodnym dostępie. Wygląda jak mała płytka w kolorze zielonym, na której to znajdują się wlutowane elementy. W nowoczesnych komputerach tworzy ona zamkniętą konstrukcję, by móc jeszcze bardziej wpływać na poprawę osiągów, ale również i na odprowadzanie ciepła. Pamięć RAM służy do przechowywania wykonywanych operacji, do gromadzenia danych o nich i samych wyników obliczeń. Taka pamięć działa tymczasowo, na chwilę, dlatego też bardzo szybko wszelkie ważne informacje muszą być zapisane w innym miejscu, bo w przeciwnym wypadku je stracimy. Pamięć RAM działa podręcznie, tylko na chwilę, a nie na cały czas. To właśnie w RAMie przeprowadzane są wszelkie możliwe operacje od najprostszych, gdzie na przykład wpisujemy litery w edytorze tekstu, po bardziej skomplikowane, gdzie na przykład puszczamy muzykę z YouTube, czy uzyskujemy powiadomienia z portalu społecznościowego. Jeśli komputer lub laptop służy nam jedynie do konkretnej rzeczy, ta pamięć nie musi być nadto skomplikowana. Jeśli jednak wykonujemy wiele rzeczy na raz, to z pewnością musi być ona jeszcze bardziej wymagająca.

Pamięć RAM a jej pojemność

Jak wiadomo w przypadku pamięci RAM, najważniejszą rolę odgrywa niewątpliwie sama pojemność. Na przestrzeni lat znacząco się ona zmieniała. Dla porównania w 1980 roku komputery miały 8kB pamięci, w 1986 roku 128kB, w 1992 roku 2MB, w 2000 roku 32 MB, a w chwili obecnej pamięć RAM sięga blisko od 4 do 8GB w klasycznych komputerach i nawet do 256GB w tych przeznaczonych przede wszystkim dla graczy. Jak więc widać, wraz z upływem czasu wiele się w tej kwestii zmieniło, a więc i sama pamięć działa na zupełnie innych zasadach. Jeśli kupujemy komputer lub laptop, na pewno na tą pamięć warto zwrócić uwagę, bo jest ona niezwykle ważna i istotna. Jaką więc pamięć wziąć? Która pojemność okaże się być najlepsza? Bez wątpienia wszystko zależy od tego, w jakim celu sprzęt jest użytkowany. Zupełnie coś innego będzie potrzebowała osoba, która używa urządzenia do gier, innego, gdy korzysta z niego jedynie w pracy i obsługuje jeden program, jeszcze innego, gdy służy on typowo samej rozrywce i sprawdzaniu informacji. Jeśli nie wiemy, która opcja okaże się być dla nas właśnie najlepsza, to bez wątpienia warto skorzystać z pomocy kogoś, kto się na tym zna i kto będzie w stanie nam doradzić wybór najlepszej dla nas właśnie opcji.

Co zrobić, gdy pamięć RAM jest zbyt mała?

Bardzo często zdarza się tak, że w czasie użytkowania sprzętu okazuje się, że pamięć RAM jest za mała. Co więc należy w takiej sytuacji zrobić? Można to jak najbardziej udoskonalić, jednak konieczne jest przede wszystkim sprawdzenie, czy mamy miejsce na nowe kości. Koniecznie trzeba więc sprawdzić nazwę płyty głównej lub też rozkręcić obudowę i zobaczyć, czy jest tam miejsce na te dodatkowe kości. Zazwyczaj w większości przypadków tych miejsc na kości jest cztery, a dwa z nich są zajęte, co sprawia, że bez problemu możemy dokupić dodatkowo pamięć RAM. Dawniej najczęściej kupowano dwie identyczne kości, dziś coraz częściej stawia się na pojedynczą. Jeśli więc brakuje nam pamięci RAM, wystarczy po prostu kupić nową kość i odpowiednią ją zamontować. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie? Istotną rolę odgrywa generacja DDR. Musimy spojrzeć, czy nasza płyta główna taką właśnie generację obsługuje. Co więcej, koniecznie należy również zwrócić uwagę na sam rozstaw szyn. I co istotne, koniecznie należy zobaczyć, ile tej pamięci dany laptop lub komputer obsługuje, bo może się okazać, że kupiona pamięć RAM będzie po prostu za duża, aby sprzęt mógł ją obsługiwać.

 

 

Podsumowanie o pamięci RAM

Mamy nadzieję, iż ten artykuł okazał się być na tyle pomocny, że każdy z Was wie już, czym taka pamięć RAM jest i jakie spełnia ona zadania. W komputerach i laptopach odgrywa bardzo ważną rolę i w zależności od przeznaczenia sprzętu niezbędna jest stosowna jej pamięć. Warto pamiętać o tym, by dowiedzieć się przed zakupem sprzętu, czy na nasze potrzeby dana pamięć będzie wystarczająca, tak, aby potem nie być rozczarowanym, że trzeba kupić dodatkowo większą tą pamięć. Zakup sprzętu powinien odbyć się z pomocą osoby, która się na tym zna i która będzie w stanie nam pomóc znaleźć odpowiednie dla nas rozwiązanie, tak, by dało nam to 100% satysfakcji i pełnego zadowolenia.