Przeprowadzenie rehabilitacji po zabiegu artroskopii stawu kolanowego, jest konieczne dla właściwego odbudowania uszkodzonych wcześniej struktur, jak i powrócenia do zupełnej sprawności. Sposób postępowania, zależny będzie od typu problemu. Jak długo potrwa taka rehabilitacja? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Artroskopia kolana – czym jest?

Artroskopia kolana jest zabiegiem, którego cel stanowi wyleczenie stawów kolanowych. Odznacza się ona niewielką inwazyjnością i sporym bezpieczeństwem. W czasie zabiegu wykonuje się dwa nacięcia mające szerokość około 1 cm. Przez pierwszy z otworów wsuwana jest kamera, która umożliwia bardzo dokładne badanie stawu. Drugim z otworów wprowadza się specjalne narzędzia za pomocą, których specjalista dokonuje naprawy uszkodzeń, jakie powstały w stawie. Zabieg ten trwa zwykle około 30 minut.

Rehabilitacja po artroskopii kolana – jak szybko można ją rozpocząć?

Rehabilitację stawów kolanowych w Szczecinie  https://spondylus-rehabilitacja.pl/po wykonaniu artroskopii, można zacząć już w pierwszej albo w drugiej dobie po operacji, czyli jeszcze w chwili, kiedy pacjent przebywa na terenie szpitala. Ćwiczenia prowadzone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, opierają się wtedy na aktywizacji manualnej mięśni zginaczy, masażu, czy też rozciąganiu. Zastosowanie znajdzie także zabieg elektrostymulacji mięśni, zabiegi magnetoterapii,  jak i krioterapia. Nie będzie jednakże wskazane wykonywanie zbyt gwałtownych ruchów i przeciążenie kończyny. Przez okres 2-3 tygodni, noga winna być odciążona, a pacjent musi się poruszać o tak zwanych kulach łokciowych (naukę chodzenia o kulach tego rodzaju, warto zacząć jeszcze przed wykonaniem zabiegu).
Przez cały czas rekonwalescencji, niezbędne będzie przestrzeganie wszelkich zaleceń od specjalisty. Niewłaściwie przeprowadzenie ćwiczeń albo nazbyt wczesne podejmowanie prób zupełnego dociążenia kolana, mogą poskutkować koniecznością przeprowadzenia kolejnego zabiegu.

Rehabilitacja po artroskopii kolana – kiedy jest niezbędna?

Artroskopia kolana jest zabiegiem mogącym mieć charakter terapeutyczny albo diagnostyczny. W drugim przypadku, służy ona celem oceny struktur w stawie kolanowym, co wspomaga ustalenie przyczyny wybranych dolegliwości. Po zrobieniu niewielkiego nacięcia, do środka stawu wprowadza się małą kamerę, która umożliwia oglądanie poszczególnych części budujących cały staw.
W czasie terapeutycznej artroskopii, określanej również jako operacyjna artroskopia, wykorzystuje się dodatkowo specjalistyczne chirurgiczne narzędzia, za pomocą których lekarz wykonuje zabieg niezbędny celem poprawy funkcji stawu. O ile w wypadku artroskopowego badania, okres rekonwalescencji nie jest niezbędny, po artroskopii operacyjnej, rehabilitacja będzie nieodzowna. Jej cel stanowi głównie zmniejszanie bólu, wzmacnianie mięśni, jak i przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek, a co za tym idzie – powrotu do zupełnej sprawności.

Pośród najczęściej wymienianych wskazań do zabiegu artroskopii kolana, można wymienić:

  • obecność ciał obcych,
  • zmiany o charakterze zwyrodnieniowym,
  • bóle kolana mające niewyjaśnione pochodzenie,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • uraz łąkotki,
  • uraz stawu kolanowego. 

O tym, jaki zakres ćwiczeń po artroskopii kolana, będzie najodpowiedniejszy w wybranym przypadku, zadecyduje fizjoterapeuta. Trochę innych aktywności będzie wymagać bowiem szycie łąkotki, innych zaś zerwane więzadło, a jeszcze innych zabieg przeprowadzony w obrębie chrząstki stawowej.

Rehabilitacja po artroskopii – przebieg

Rehabilitacja po zabiegu artroskopii, winna nastąpić możliwie jak najszybciej z uwagi na fakt, iż pierwsze 4-6 tygodni to najważniejszy czas dla usprawniania stawowych procesów. Rehabilitacja rozpoczyna się od zbudowania wsparcia dla stawu w kolanie. W pierwszym okresie, ćwiczone są mięśnie łydek, jak i mięsień czworogłowy. Najczęściej wykonuje się ćwiczenia w pozycji leżącej, które polegają na unoszeniu prostych kończyn. Dopiero po etapie wzmacniania tychże mięśni, które stanowią amortyzację i wsparcie dla stawu kolanowego, można przystąpić do stopniowego przywrócenia zupełnej ruchowej sprawności w stawie.

Jak długo potrwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Czas trwania rehabilitacji poszpitalnej po zabiegu artroskopii kolana, może się różnić w zależności od charakteru schorzenia czy urazu, jak również predyspozycji ogólnych wybranego pacjenta. Przyjmuje się średnio, iż rekonwalescencja pozwalająca na zupełny powrót do sprawności, potrwa nie dłużej aniżeli 3 miesiące.
Warto mieć na uwadze, iż na skrócenie czasu powrotu do sprawności, wpływ ma nie tylko częstotliwość wykonywanych rehabilitacyjnych ćwiczeń, ale również właściwie przygotowanie do samego zabiegu. Zanim dojdzie do operacji, warto wykonywać regularnie ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie nóg, przy czym powinno się angażować obie nogi. Doskonałe rezultaty przynosi zastosowanie tapingu, piłek rehabilitacyjnych czy też taśm do ćwiczeń. Specjalista po tym, jak zapozna się z naszą dolegliwością, pomoże w dobraniu właściwego zaopatrzenia.