Budowa domu wiąże się z pewnymi kosztami i formalnościami. Nie każdy zdaje sobie sprawę z wagi badań geotechnicznych, które są obowiązkowe tylko i wyłącznie w przypadkach, kiedy miejscowy plan zagospodarowania wymaga ich przeprowadzenia http://geomain.pl/#czym-sie-zajmujemy. W innych przypadkach inwestorzy liczą każdą złotówkę, rezygnują z badań geotechnicznych gruntu, co może mieć opłakane w przyszłości skutki. Dlatego, nawet jeśli nie jest ono wymagane przy dokumentacji składanej do pozwolenia na budowę, warto ją zlecić.

Czym są tak właściwie badania geotechniczne gruntu Szczecin http://www.gco-consult.com/

Badania geotechniczne gruntu pomagają odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które mogą mieć ogromny wpływ przy projektowaniu domu i jego fundamentów. Pozwalają określić, z jakiego dokładnością typu grunt znajduje się na danym obszarze dedykowanym pod zabudowę, na jakiej głębokości umiejscowione są poszczególne warstwy gleby w tym także warstwa nośna, która odpowiada za osiadanie budynku przez pierwsze lata po wybudowaniu. Daje także jasny obraz, na jakim poziomie znajdują się na danej działce wody gruntowe, co może mieć bardzo duże znaczenie przy zabudowach z podpiwniczeniem. W końcu daje odpowiedź na jedno z najważniejszych i najbardziej kluczowych pytań dotyczących bezpieczeństwa i stabilności budynku, jaki typ fundamentów zastosować w trakcie prac budowlanych. Badania geotechniczne kończy opinia, która zawiera część opisowa oraz graficzne przedstawienie terenu i gleby na nim występującej. Opinia ta sugeruje jaki rodzaj fundamentów dobrać do danego typ budynku oraz jaką izolację zastosować. Brak takich badań skutkuje tworzeniem dobieraniem fundamentów w ciemno, co nie zawsze posiada szczęśliwe zakończenie. Opinia wydana przez specjalistów po badaniach geotechnicznych jest także podstawą dla projektanta przy ustalaniu geotechnicznej kategorii budynku, który ma powstać na danym gruncie.

Kategorie budynków

W naszym kraju budynki jednorodzinne o jednej lub dwóch kondygnacjach najczęściej zalicza się do pierwszej kategorii, jednak nie raz ze względu na skomplikowane warunki gruntowo-wodne mogą być one zaliczane do drugiej, a nawet trzeciej kategorii. W praktyce oznacza to, że trzeba będzie wykonać kolejne badania, a sama opinia nie wystarczy, aby otrzymać obozowego na budowę. Potrzebne będzie do tego jeszcze dokumentacja badań podłoża gruntowego i wyniki z badań geologiczno inżynierskich. Wszystko to wiąże się z większym nakładem finansowym.

Jakie koszta?

Każdy inwestor posiada określony budżet, jaki chce przeznaczyć na budowę danego budynku, dlatego koszta badan geotechnicznych odgrywają tutaj bardzo ważną role. Standardowe badania to koszt w granicach od 1000 do 1500 złotych w zależności od lokalizacji działki oraz indywidualnych cenników specjalistów. Dodatkowo warto wiedzieć, że na cenę badania składa się głębokość i ilość odwiertów, a także ewentualne badanie wód gruntowych i ich wpływu na beton. Dobre i wiarygodne badanie powinno składać się z co najmniej trzech odwiertów badawczych wykonywanych na głębokości nie mniejszej niż 2 metry od poziomu przewidywanego do osadzenia fundamentów. Każdy kolejny odwiert to najczęściej koszt rzędu od 150 do 300 złotych, nie raz jego wykonanie jest jednak konieczne dla dokładnego badania http://geomain.pl/dokumentacja-geologiczna/. W związku, z czym można określić, że odwierty dla domów jednorodzinnych bez podpiwniczenia powinny być wykonywane na głębokość około 3 metrów. Próbki pobierane z odwiertów pozwalają określić w dokładny sposób skład danego gruntu, jeśli jednak występują jakiekolwiek niejasności, mogą one zostać przekazane do badań laboratoryjnych. Tego typu badania geotechniczne wykonywane są najczęściej w ciągu jednego dnia, w ciągu kilku godzin. Jeśli warunki atmosferyczne jednak nie pozwalają na przeprowadzenie badań, wykonuje się je powtórnie w innym terminie. Samo przygotowanie opinii geotechnicznej grunty to czas około dwóch tygodni w zależności od biura, które zajmuje się danym badaniem.

Osoby, które dopiero rozpoczynają poszukiwania działki do zakupu pod zabudowę, mogą także skorzystać z usług badań geotechnicznych, o ile właściciel działki wyrazi na to zgodę. Dzięki takim badaniom można uzyskać pewność, że kupowany grunt faktycznie nadaje się pod zabudowę. Koszt samego badania jest nieporównywalnie mniejszy od zakupu działki, dlatego warto się o niego pokusić, w celu uniknięcia ewentualnych likwidacji szkód na budynku, które mogłyby powstać poprzez dobranie złego rodzaju fundamentów do danego typu gruntu. Badania geotechniczne w skrócie pozwalają na wybudowanie domu stabilnego, który posłuży jego mieszkańcom przez długie lata bez żadnego szwanku i ryzyka uszkodzeń. Pozorne oszczędności na etapie rozpoczęcia prac budowlanych, mogą przełożyć się w przyszłości na ogromne koszta, takie jak naprawa fundamentów czy też wypełnianie ubytków w ścianach, powstających na skutek osuwania się budynku lub jego nadmiernego osiadania. W najgorszych przypadkach źle dobrane fundamenty do gruntu, na którym nie zostały przeprowadzone badania geotechniczne może skutkować katastrofą budowlana i koniecznością rozbiórki.

 

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński