Depresja chorobą współczesną, która dziś dotyka wiele osób. Chorują ludzie w każdym wieku. Niezależnie od statusu czy innych czynników. Często dosięga ludzi załamanych, którzy nie potrafią pokierować swoim życiem. Przychodzi załamanie, a potem już o krok do poważnej choroby jaką jest depresja. Jak leczyć depresję? Czy są odpowiednie i pomocne metody?

Czym jest depresja?

Depresja to choroba mózgu. Dokładnie mówiąc jest to schorzenie o podłożu psychicznym. Zostają zaburzone neuroprzekaźniki, głównie serotonina.  Depresja może także wynikać z innych czynników pochodzących z  zewnątrz np. przepracowanie, zbyt duży stres, czy uwarunkowania osobowości i zachowania, które wyniesione zostały z domu rodzinnego. Depresja to bardzo ciężki stan. Zdrowa osoba czasami nie może zrozumieć jak osoba chora na depresję może się tak zachowywać. Czasami osoby te są smutne, przygnębione, nic ich nie cieszy. Czują się bezwartościowe. Uważają, że się do niczego nie nadają. Nie chcą się podejmować zadań ani pracy. Po prostu jakby uszła z nich energia, a co za tym idzie chęć życia. Życie bywa tak przewrotne, że w jednej chwili osoba zdrowa, ciesząca się życiem może stać się przygnębionym pesymistą. Taka właśnie jest depresja. Leczenie depresji jest coraz bardziej popularne. Lekarze wiedzą jak podejść do tego problemu, czego nie bagatelizować. To bardzo ważne, ponieważ mają do czynienia z delikatną chorobą. Leczenie depresji to niełatwy proces, ponieważ jest on długotrwały. Wymaga najczęściej przyjmowania leków przez chorego. Często zleca się inne metody, które mają pomóc pacjentowi. Jakie?

Leki antydepresyjne

Leki antydepresyjne to jedna z głównych metod jaką stosują lekarze podczas leczenia swoich pacjentów cierpiących na depresję. U niektórych osób lekarze łączą tę metodę z psychoterapią. W Polsce występuje sporo leków, które walczą z depresją. Każdy oczywiście ma różne działanie. Różnią się głównie siłą działania i profilem. Niestety nie jest tak prosto dobrać odpowiedni lek dla danego pacjenta.  Dla jednego lek będzie działał dobrze, ale dla drugiej osoby nie zadziałał tak jak powinien. Dlatego czasem trzeba czasu. Pacjent musi przetestować kilka leków aby dopiero trafić z takim lekiem, który zadziała. Aby stwierdzić działanie danego leku trzeba go stosować około 4 tygodni. Zdarza się też tak, że pacjenci sami odstawiają leki albo zmniejszają ich dawki. Nie jest to dobre, ponieważ leki antydepresyjne trzeba odstawiać stopniowo i zawsze być pod nadzorem lekarza. Leki antydepresyjne nie uzależniają tak jak leki nasenne czy uspokajające.

Depresja a psychoterapia

Psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ jest bardzo ważną metodą podczas leczenia depresji. Często na początku łączy się ją z lekami antydepresyjnymi. Czasami jednak można ją zastosować samodzielnie. Psychoterapia to też ciągły proces. Trwa on około roku. Zdarza się, że ciągnie się nawet latami. Wszystko zależy od osoby i jej potrzeb. Tutaj jest ważna współpraca pacjenta z terapeutą. Jeśli terapeuta będzie dobrze umiał zrozumieć pacjenta to terapia będzie miała zadowalający efekt. Pacjent musi poczuć, że terapeuta go słucha i że wczuwa się w jego zrozumienie. Zaufanie pacjenta do terapeuty ma naprawdę duży wpływ przy tej metodzie.

Depresja a styl życia

Depresja chorobą współczesną
Depresja chorobą współczesną

Leczenie depresji łatwe nie jest, ale możne je nieco złagodzić. Aktywność fizyczna to bardzo ważny czynnik, który dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne, nie tylko fizyczne.  Podczas uprawiania sportu czy aktywności uwalniają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Zwiększają one poczucie zadowolenia. Osoba chora na depresję powinna brać udział w zajęciach grupowych. Będzie to doskonała forma terapii. Jeśli chorujemy na depresję, a mamy tryb pracy bardzo stresujący to rozważmy decyzję czy nie warto zmienić miejsca pracy. Poszukać zajęcia, które nie będzie miało na nas takiego wpływu. Stres bardzo często wywołuje depresję. Widać to wśród młodych osób albo wśród ludzi pracujących w korporacjach, gdzie panuje wyścig szczurów. Jeden przed drugim chce być lepszy. Ludzie robią wszystko, żeby dojść do celu. Jeśli trafi się osoba, która ma słabą psychikę to często się zdarza, że podupada na zdrowiu, bo jest to dla niej zbyt duże obciążenie. Jednym też z objawów  depresji jest brak snu. Zaburzenie snu to już poważny problem i nie należy go lekceważyć, Warto podczas leczenia zadbać aby nasz sen był regularny.

Lekarze i specjaliści, którzy zajmują się leczeniem depresji podejmują coraz to nowsze metody, które pozwolą im zmienić życie pacjentów. Jest to bardzo ważne, bo pacjent potrzebuje pomocy. Czasami bardziej skomplikowanej, a czasami wystarczy tylko leczenie ambulatoryjne. Wszystko zależy od stopnia choroby. Jeśli pacjent chce targnąć się na swoje życie musi być hospitalizowany. Wtedy jest pod ciągłą kontrolą lekarza, który zadba o jego psychikę.  Depresja to trudna choroba  i nie każdy zdaje sobie sprawę jak trudno jest żyć z osobą chorą na depresję albo jak trudno jest pomóc takiej osobie. Da się tego dokonać jeśli podejmie się odpowiednie kroki.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl

angielski francuski niemiecki hiszpański