Choć nie jest to zupełnie oczywiste, to dość wiele osób interesuje temat, jakim jest okulistyka. Mroczki przed oczami to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób można sobie z nim radzić i co właściwie jest głównym powodem jego występowania. Niektórzy po prostu widzą nieregularne plamy przed oczami, najczęściej pojawiają się one w chwili skierowania wzroku na punkt o bardzo dużej jasności. Czasami całości tych dolegliwości towarzyszy również ogólne zamydlenie obrazu. Okulistyka od lat bada podobne przypadki, a lekarze dokładają wszelkich starań, aby do każdego z nich podchodzić w możliwie indywidualny sposób. Mroczki mogą być zarówno pierwszymi objawami choroby oczu, jak i jej konsekwencjami. Istnieją także sytuacje, gdy nie są one zwiastunek niczego szczególnie groźnego i po prostu stanowią integralną część specyfiki danego organizmu.

Okulistyka: mroczki przed oczami w ujęciu specjalistycznym

Okulistyka
Dobór i aplikacja soczewek http://okulista-szczecin.com/kontaktolog.html

Przede wszystkim należy wspomnieć, że okulistyka jest jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi nauki, co powoduje, że wiele problemów może zostać zdiagnozowanych na tyle szybko, ale można było dobrać skuteczne metody leczenia. Z tego powodu, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po zaobserwowaniu u siebie zjawiska mroczków, jest udanie się do lekarza i poddanie narządów gruntownemu badaniu okulistycznemu. Najczęściej składa się ono z:

 

  • oceny dna oka,
  • sprawdzeniu funkcjonalności nerwu wzrokowego, 
  • przebadaniu ciśnienia śródgałkowego.

W wielu sytuacjach okazuje się jednak, że standardowe badanie okulistyczne jest niewystarczające. Wówczas konieczne jest dodatkowe poddanie się ocenie neurologicznej. Wiele kłopotów związanych z jakością widzianego obrazu wynika z chorób ośrodkowego układu nerwowego i w praktyce nie są one powodowane problemami okulistycznymi. 

Kiedy pojawiają się mroczki przed oczami?

Mroczki przed oczami pojawiają się w bardzo różnych sytuacjach. Wszystko dlatego, że wywołuje je więcej niż jeden czynnik. Pacjenci najczęściej obserwują je w następujących sytuacjach:

  • w wyniku nagłej zmiany pozycji,
  • w czasie wstawania (szczególnie szybkiego),
  • w trakcie dużego wysiłku fizycznego,
  • u osób pomiędzy 18. a 22. rokiem życia,
  • częste występowanie bóli głowy i migren,
  • zmiany natężenia światła (np. w chwili wychodzenia z ciemnego pomieszczenia na zewnątrz),
  • powikłania w związku z chorobą Hashimoto.

Czasami mroczki przed oczami pojawiają się również zupełnie bez powodu. Są wtedy uznawane za rodzaj niedogodności, której niestety nie można leczyć. Niektórzy specjaliści starają się mimo wszystko traktować je jako wadę i korygować, na przykład przy pomocy okularów. Niestety, najczęściej mroczki nie ustępują w wyniku podobnych działań, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Okulistyka Szczecin http://okulista-szczecin.com wciąż zajmuje się prowadzeniem szczegółowych badań na ten temat.

Okulistyka a sposoby leczenia mroczków

Często przyczyną rozmaitych zaburzeń widzenia jest astygmatyzm. Do stwierdzenia realnej przyczyny konieczne jest jednak przeprowadzenie szczegółowych badań okulistycznych, które zostały opisane już wcześniej. Sposób leczenia mroczków jest uzależniony od powodu, który je wywołuje. Nie istnieje bowiem metoda terapii opierająca się jedynie na objawach. Mimo to, jako najczęstsze zalecenia specjalistów można wymienić zmianę diety na znacznie bardziej zbilansowaną, wprowadzenie do swojego życia większej liczby aktywności fizycznych i skupienie większej uwagi (zwiększenie ostrożności) w używaniu środków służących do antykoncepcji. 

Jeśli po realnym wdrożeniu wszystkich tych zaleceń w życie pacjent wciąż zmaga się z problemem mroczków przed oczami, możliwa jest konieczność podjęcia bardziej zaawansowanych działań. Warto jednak wiedzieć, że z uwagi na nieustanny rozwój okulistyki, pacjenci mogą być pewni, że ich problem zostanie wreszcie rozwiązany. 

Mroczki przed okiem powodowane silnym natężeniem światła

Wiele osób doskonale zna uczucie delikatnego zawrotu głowy w chwili nagłej zmiany pozycji. Bardzo podobne odczucie powodowane jest gwałtownym spojrzeniem na źródło mocnego światła. Niektórzy doszukują się w tym zwiastunów ciężkiej choroby, jednak w praktyce najczęściej jest to wynik zmiany ciśnienia i zupełnie normalna, a wręcz standardowa reakcja organizmu. Nie należy się nią zbyt mocno przejmować, chyba że efekty w postaci zaburzeń widzenia utrzymują się przez dłuższy czas lub wcale nie ustępują. Wówczas należy niezwłocznie skorzystać z porady specjalisty.

Okulistyka to nauka, która nie pomija w badaniach żadnych przypadków. Lekarze i naukowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dobre wyniki są uzależnione od indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Wbrew pozorom w omawianej dziedzinie nauki nie ma miejsca dla ogólnych rozwiązań. Zwykle trzeba dobierać metody leczenia w oparciu o analizę konkretnych dolegliwości. Na szczęście w Polsce nie brakuje dobrych okulistów. Mowa o tych rozumiejących znaczenie traktowania każdego chorego w możliwie osobisty (i jednocześnie profesjonalny) sposób. 

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński