Istnieje mnóstwo poradników, które mówią o tym jak najlepiej wybrać fotografa ślubnego, jak wyselekcjonować z gąszczu ofert tego jednego, który spełni nasze oczekiwania. Na co warto zwracać uwagę, z jakich przyczyn, niektóre osoby odrzucać i tym podobne. Jest jednak także druga strona medalu, która mówi o tym, na co nie warto zwracać uwagi. Te kilka kluczowych kwestii, które mogą, jednak nie muszą mieć wpływu na jakość wykonywanych fotografii ślubnych, ma ogromny wpływ na zmniejszenie czasu podejmowania decyzji.

Cena ślubnej sesji fotograficznej

Wiele par młodych, jako wyznacznik w trakcie poszukiwania idealnego fotografa, za główne kryterium obiera sobie cenę usług. Co jest często utopią. Cenniki mogą się naprawdę bardzo różnić i często nie w parze z wygórowaną kwotą nie idzie wysoka jakość. Na rynku można znaleźć między innymi fotografów, którzy pracują niemal za darmo, jak także tych, którzy cenią się ponad swoje możliwości. Dlatego nie warto przepłacać tylko za nazwisko fotografa. Jednak także nie należy brać pod uwagę najtańszych ofert. Oczywiste jest to, że wiele młodych par posiada ograniczony budżet, jednak warto zainwestować w dobrej jakości fotografię ślubną, gdyż to właśnie ona stanie się pamiątką na lata, która może być przekazywana w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Dlatego najlepiej jest decydować się na usługi fotografów na średnim poziomie cenowym, który mieści się w budżecie. Nadmierne oszczędności, mogą być przykre w dalszych skutkach.

Doświadczenie 

Ślub
Fotografia ślubna

Staż pracy fotografa to kolejna kwestia, która spędza sen z powiek parom młodym w trakcie wyboru idealnego fotografa. Wiele osób zwraca na to uwagę, ile lat dana osoba zajmuj się tego typu fotografowaniem. Może być to zgubne, ponieważ często młode osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z fotografią ślubną, okazują się lepszymi fachowcami, od swoich starszych stażem kolegów. Dlaczego? Po pierwsze, SĄ na bieżąco z najnowszymi technologiami, nierzadko oferują także usługi filmów z drona w swojej ofercie, a także posiadają nowe świeże spojrzenie na tę dziedzinę. Fotografowie, którzy mają za sobą już dziesiątki ślubów, nie zawsze, ale często podchodzą do tego rutynowo, mają już obrany styl, w którym czują się jak ryba w wodzie i nie chętnie go zmieniają. Efektem takiej współpracy są bardzo często zwykle powtarzalne zdjęcia bez polotu i fantazji. Dlatego nie warto od razu na starcie skreślać osoby, która nie ma wielkiego doświadczenia. Często to właśnie ono potrafią zaskoczyć swoim entuzjazmem i pasją do wykonywanego przez nich zawodu. Należy jednak uważać, aby taka osoba nie potraktowała cero minii jako trening. Oczywiście nie mówię tutaj o tym, aby na starcie skreślić osoby z doświadczeniem, które zdobywane przez lata potrafi owocować pięknymi fotografiami ślubnymi.

Wiek fotografa

Wiek osoby wykonującej zdjęcia często jest także bardzo ważny dla młodej pary. To naturalne, że chce się ona przy nim czuć swobodnie i naturalnie. Dlatego najczęściej wybierane są do tej roli osoby w zbliżonym wieku do nowożeńców. Czasem może okazać się to błędem. Nie zawsze starszy pan z siwą czuprynką okazuje się sztywnym fotografem, który nie jest w stanie dopasować się do najnowszych trendów. Czasem osoby te prześcigają młodszych, swoja wiedza i pomysłami na ujęcia. Tak samo jest z młodymi fotografami, którzy poprzez swoją kreatywność potrafią wyczarować najpiękniejsze kadry, o których nie śnili nawet nowożeńcy. Dlatego zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto spotkać się z dana osoba, sprawdzić, czy uda nam się z nią złapać nić porozumienia i czy nadaje ona na tych samych falach co i my. To wystarczy, aby uzyskać fenomenalny i naturalny reportaż ślubny.

Sprzęt fotograficzny

Niemal każdy poradnik dla nowożeńców wręcz nakazuje zwracać uwagę na sprzęt fotograficzny. Jednak bardzo często nie ma on nic wspólnego z dobrą jakością fotografii ślubnej. Co z tego, że dana osoba posiada kilka aparatów i obiektywów, Jeśli nie potrafi ona wydobyć potencjał z tych urządzeń. Dobry fotograf potrafi zrobić świetne zdjęcia nawet telefonem komórkowym. Dlatego należy na te kwestie zwracać uwagę z przymrużeniem oka. Pytanie fotografa o sprzęt, o którym często laicy nie mają bladego pojęcia, jest niepotrzebna strata czasu. Najczęściej fotografowie pracują na takich aparatach, które są dla nich osobiście najlepsze i których obsługę i potencjał opanowali do perfekcji.

Portfolio

Ostatnia kwestia, która może pomóc w doborze fotografa, jednak nie powinna być ostatecznym kryterium przy jego wyborze, jest portfolio. Jak sama nazwa wskazuje portfolio to zbiór najlepszych prac, czegoś, czym chce się pochwalić fotograf. Jednak może być ono od dawna nieodświeżane lub kryć się za nim masa nieudolnych zdjęć, które otrzymali finalnie klienci. Jak wybrnąć z tego problemu? Rozwiązania są dwa. Para młoda może poprosić o najświeższe fotografie ślubne, które zweryfikują jego umiejętności z tym, co pokazuje w swojej ofercie lub poprosić o wykonanie sesji, „na próbę” oczywiście odpłatnej. Po takiej sesji będzie można od razu ocenić także czy dany styl fotografa nam odpowiada oraz jaka jakość rzeczywiście kryje się za wymuskanymi zdjęciami na stronie lub w katalogu.