Decydując się na wystawienie na sprzedaż naszego mieszkania, powinniśmy spojrzeć na nie inaczej niż dotychczas. Podobnie jak w przypadku sprzedaży samochodu, nieruchomość można przygotować w taki sposób, by łatwiej było ją sprzedać. Z uwagi na to, że domy sprzedajemy o wiele rzadziej niż samochody, mało kto wie jak się do tego zabrać. Wbrew pozorom, wcale nie musi to być trudne, ani skomplikowane.

Przygotowanie domu lub mieszkania na potrzeby wynajmu i sprzedaży fachowo określa się terminem „Home staging”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to tworzenie scenografii domu. Na tym to właśnie polega. Chodzi o przygotowanie tego, co zobaczą kupujący i w jakiej scenerii będą się poruszać oglądając nasz dom. Chociaż, tak naprawdę chodzi o to, aby oglądali swój przyszły dom. Musimy pamiętać, że inaczej wygląda mieszkanie, w którym się mieszka, a inaczej to, które się kupuje. Przygotowując dom do sprzedaży trzeba zadbać nie tylko o to, jaki on jest, ale przede wszystkim o to, jak się prezentuje. Dobrze przeprowadzony home staging przyspiesza sprzedaż, ale nie zaniża kwoty transakcji. Niejednokrotnie może nawet ponieść cenę, jaką są w stanie zapłacić kupujący.

Jak to zwykle w życiu bywa, podczas sprzedaży mieszkania najważniejsze jest pierwsze wrażenie. To jak poczują się kupujący zaraz po przejściu przez próg mieszkania, ma ogromny wpływ na ich późniejszą decyzję. Warto więc przeanalizować, jakie wrażenie robi na gościach nasz dom. Kiedy już to wiemy, powinniśmy przemyśleć, czy o takie właśnie wrażenie nam chodzi, a jeśli nie, to jaki efekt chcemy osiągnąć. Cały czas miejmy na uwadze to, że mniej liczy się nasz gust, a bardziej opinia potencjalnych kupców.

Podstawą jest gruntowne sprzątanie oraz pozbycie się wszelkich niedoróbek i prowizorek. Wydaje się to oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina. Niedopuszczalne są jakiekolwiek niedociągnięcia. Jeśli myślicie, że to drobiazg, to zdziwicie się, kiedy kupujący zaczną wybrzydzać. Warto zainwestować też w parę modnych dodatków. Wnętrze stanie się atrakcyjniejsze i bardziej przyjazne. Pamiętajmy tylko żeby nie przesadzić. Jak we wszystkim i tu wskazany jest umiar.

Tłem budowanej przez nas scenografii są ściany. Możemy pozostawić je białymi, ale sprawdzi się również odpowiednia dekoracja, która pokaże, że wnętrze jest zadbane i dobrze zaprojektowane. Łatwym i szybkim sposób na zmianę wyglądu wnętrza są tapety do pokoju dziecięcego . Z reguły nie wymagają one specjalnego przygotowania powierzchni. Dzięki temu wygląd wnętrza można zmienić szybciej i taniej. Ponadto dzięki przeróżnym wzorom i fakturom dają możliwości nieosiągalne w przypadku malowania.

Choć niektórym kojarzą się z zamierzchłą przeszłością, po wielu latach zapomnienia tapety ścienne – wracają ostatnio do łask. Dzięki nowoczesnym motywom, a także świeżym interpretacjom tradycyjnych form stają się modnymi elementami wystroju wnętrz. Dekoratorzy proponują różne sposoby wykorzystania tapet w aranżowaniu pomieszczeń. Najprostszym sposobem jest położenie ich na wszystkich ścianach pomieszczenia. Uzyskamy w ten sposób czystą, jednolitą powierzchnię. Jednak podobnie jak podczas malowania, z tapetami również można zaszaleć. Wybierzmy bardziej wzorzystą tapetę w intensywnym kolorze. Niech ma grubą, widoczną fakturę, a potem przyklejmy ją tylko na jednej ścianie salonu. Efekt „wow” gwarantowany. Jeżeli chcemy, tapeta może też posłużyć do wyróżnienia wybranej części pomieszczenia. Wtedy odpowiednim wzorem dekorujemy np. ten fragment ściany, na tle którego stanie telewizor lub kanapa. Jeszcze innym pomysłem jest wykorzystanie tapet do wizualnego oddzielenie różnych stref. W takim wypadku inny wzór tapety zdobi ściany jadalni, a inny strefy wypoczynkowej, nawet jeżeli znajdują się w tym samym pomieszczeniu.

Na co się zdecydować? Wybierając tapety można dostać zawrotu głowy. Zanim nawet wybierzemy konkretny wzór, powinniśmy zastanowić się, jaka półka cenowa nas interesuje oraz, który rodzaj tapety sprawdzi się w danym wnętrzu najlepiej.

Podstawowy wybór to tapeta albo papierowa albo flizelinowa. Ta pierwsza będzie tańsza i dostępna niemal w każdym kolorze. Jeżeli jednak nie będzie miała dodatkowej warstwy, np. winylowej, trudno ją będzie czyścić. Tapety na podłożu flizelinowym są o wiele trwalsze, a ich wierzchnia warstwa może być wykonana z różnych materiałów, również szlachetnych.

Z wierzchu tapety mogą być pokryte nie tylko papierem, ale też np. winylem. Tego typu powierzchnie można myć i szorować, dzięki czemu nadają się do nietypowych zastosowań, np. w kuchni. Mogą występować również w formie fototapety lub modnych w ostatnich latach tapet 3-D dających wrażenie głębi. Najrzadziej spotykane są tapety tkaninowe, wykonane z jedwabiu lub lnu. Są one delikatne, ale za to niezwykle szlachetne. Skorzystajmy z nich, jeśli chcemy podkreślić ekskluzywność danego wnętrza.

Odpowiednio dobrana, miękka tapeta pomoże nam stworzyć wrażenie przytulności. Taki prawdziwy domowy nastrój miejsca, w którym aż chce się odpoczywać i spędzać czas z rodziną lub przyjaciółmi przy kubku herbaty. Warto wykorzystać tę możliwość zwłaszcza w wieżowcach i na dużych blokowiskach, gdzie trudno o takie przyjemne, ciepłe odczucia.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński